CLASS SCHEDULES

BS(CS) - VIIIth Semester (2014-2018)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Professional Practices
( Dr. Aamir Raza )
[ Exam Hall ]
Professional Practices
( Dr. Aamir Raza )
[ Exam Hall ]
Project Discussion
( Respective Supervisors )
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Wireless Networks
( Dr. Humaira Afzal )
[ Exam Hall ]
Wireless Networks
( Dr. Humaira Afzal )
[ Exam Hall ]
Project Discussion
( Respective Supervisors )

BS(CS) - VIth Semester (2015-2019)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [08:30a.m.-10:00a.m.] Web Engineering
( Mr. Kh. Tehseen )
[ Linux-Lab ]
Web Engineering
( Mr. Kh. Tehseen )
[ Linux-Lab ]
Computer Graphics
( Malik Ghulam Hussain )
[ Linux-Lab ]
Computer Graphics
( Malik Ghulam Hussain )
[ Linux-Lab ]
Data Communication & Networks
( Dr. Aamir Raza )
[ Linux-Lab ]
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Artificial Intelligence
( Dr. Nabeel Asghar )
[ Linux-Lab ]
Artificial Intelligence
( Dr. Nabeel Asghar )
[ Linux-Lab ]
Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ Linux-Lab ]
Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ Linux-Lab ]
Data Communication & Networks
( Dr. Aamir Raza )
[ Linux-Lab ]
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] OO Analysis & Design
( Dr. Shahid Fareed )
[ Linux-Lab ]
OO Analysis & Design
( Dr. Shahid Fareed )
[ Linux-Lab ]
Human Computer Interaction (LAB)
(11:30-12:30p.m.)
( MS Lab and Internet Lab )
Artificial Intelligence (LAB)
(11:30-12:30p.m.)
( Linux Lab )
Web Engineering (LAB)
(11:30-12:30p.m.)
( MS Lab and Internet Lab )
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Computer Graphics (LAB)
(12:30-01:30p.m.)
( MS Lab and Internet Lab )

BS(CS) - IVth Semester (2016-2020)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [08:30a.m.-10:00a.m.] Multivariable Calculus
( Ms. Khola )
[ SUN Lab]
Multivariable Calculus
( Ms. Khola )
[ SUN Lab]
Microprocessor & Assembly Language (LAB)
( LINUX Lab )
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ SUN Lab ]
Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ SUN Lab ]
Microprocessor & Assembly Language
( Mr. Muhammad Imran )
[ SUN Lab ]
Microprocessor & Assembly Language
( Mr. Muhammad Imran )
[ SUN Lab ]
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Economics
( Ms. Salma )
[ SUN Lab]
Economics
( Ms. Salma )
[ SUN Lab]
Computer Architecture
( Dr. Muhammad Asif )
[ SUN Lab]
Computer Architecture
( Dr. Muhammad Asif )
[ SUN Lab]

BS(CS) - IInd Semester (2017-2021)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [08:30a.m.-10:00a.m.] Linear Algebra
( Ms. Shaheen Akhtar )
[ R# 113 ]
Linear Algebra
( Ms. Shaheen Akhtar )
[ R# 113 ]
Basic Electronics (LAB)
( HW Lab )
Basic Electronics
( Mr. Zulfiqar Chishti )
[ R# 113 ]
Basic Electronics
( Mr. Zulfiqar Chishti )
[ R# 113 ]
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Communication Skills
( Ms. Sidra Tariq )
[ WIN Lab ]
Communication Skills
( Ms. Sidra Tariq )
[ WIN Lab ]
Financial Accounting
( Dr. Aamir Raza )
[ R# 113 ]
Financial Accounting
( Dr. Aamir Raza )
[ R# 113 ]
OOP (LAB)
(10:30-12:30p.m.)
( Windows Lab )
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Pakistan Studies
( Ms. Nadiha )
[ WIN Lab ]
Pakistan Studies
( Ms. Nadiha )
[ WIN Lab ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]

MCS(M) Semester IV (2016-2018)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [08:30a.m.-10:00a.m.] Computer Architecture
( Mr. Malik Ghulam Hussain )
[ Iqbal Block]
Computer Architecture
( Mr. Malik Ghulam Hussain )
[ Iqbal Block]
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ Iqbal Block ]
Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ Iqbal Block ]
Artificial Intelligence
( Dr. Sanaullah )
[ Iqbal Block ]
Artificial Intelligence
( Dr. Sanaullah )
[ Iqbal Block ]
Project Discussion
( Supervisors )
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Design & Analysis of Algorithms
( Dr. Humaira Afzal )
[ Iqbal Block ]
Design & Analysis of Algorithms
( Dr. Humaira Afzal )
[ Iqbal Block ]
HCI (LAB)
(11:30-12:30p.m.)
( MS Lab and Internet Lab )
Artificial Intelligence (LAB)
(11:30-12:30p.m.)
( MS Lab and Internet Lab )
Project Discussion
( Supervisors )

MCS(E) Semester IV (2016-2018)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [13:00-14:30] Computer Architecture
( Mr. Malik Ghulam Hussain )
[ SUN Lab ]
Computer Architecture
( Mr. Malik Ghulam Hussain )
[ SUN Lab ]
Design & Analysis of Algorithms
( Dr. Humaira Afzal )
[ SUN Lab ]
Design & Analysis of Algorithms
( Dr. Humaira Afzal )
[ SUN Lab]
Project Discussion
( Supervisors )
II- [14:30-16:00] Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ SUN Lab ]
Human Computer Interaction
( Mr. Israr Hanif )
[ SUN Lab ]
Artificial Intelligence
( Dr. Sanaullah )
[ SUN Lab ]
Artificial Intelligence
( Dr. Sanaullah )
[ SUN Lab ]
Project Discussion
( Supervisors )
III- [16:00-17:30] HCI (LAB)
(04:00-05:00p.m.)
( LINUX Lab )
Artificial Intelligence (LAB)
(04:00-05:00p.m.)
( LINUX Lab )
Project Discussion
( Supervisors )

MCS(M) - IInd Semester (2017-2019)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [08:30a.m.-10:00a.m.] Computer Communication & Networks
( Dr. M. Asif )
[ Exam Hall ]
Computer Communication & Networks
( Dr. M. Asif )
[ Exam Hall ]
OOP (LAB)
(08:30-10:30a.m.)
( Windows Lab )
II- [10:00a.m.-11:30a.m.] Theory of Automata & Formal Languages
( Mr. Aziz Akhtar )
[ R# 113 ]
Theory of Automata & Formal Languages
( Mr. Aziz Akhtar )
[ R# 113 ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]
Computer Organization & Assembly Language
( Mr. Muhammad Imran )
[ SUN Lab ]
III- [11:30a.m.-01:00p.m.] Introduction to Database Systems
( Dr. Qaisar Rasool )
[ R# 113 ]
Introduction to Database Systems
( Dr. Qaisar Rasool )
[ R# 113 ]
Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ Exam Hall ]
Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ Exam Hall ]
Computer Organization & Assembly Language
( Mr. Muhammad Imran )
[ SUN Lab ]
IV- [01:00p.m.-02:00p.m.] Introduction to Database Systems (LAB)
( LINUX Lab )
Computer Organization & Assembly Language (LAB)
( LINUX Lab )

MCS(E) - IInd Semester (2017-2019)

Class Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
I- [13:00-14:30] Theory of Automata & Formal Languages
( Mr. Aziz Akhtar )
[ WIN Lab ]
Theory of Automata & Formal Languages
( Mr. Aziz Akhtar )
[ WIN Lab ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]
Object Oriented Programming
( Dr. Minhaj Ahmad Khan )
[ WIN Lab ]
OOP (LAB)
(12:30-03:00p.m.)
( Windows Lab )
II- [14:30-16:00] Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ WIN Lab ]
Introduction to Software Engineering
( Dr. Shahid Fareed )
[ WIN Lab ]
Introduction to Database Systems
( Dr. Qaisar Rasool )
[ R# 113 ]
Introduction to Database Systems
( Dr. Qaisar Rasool )
[ R# 113 ]
Computer Organization & Assembly Language
[ 03:00-06:00p.m. ]
( Mr. Muhammad Imran )
[ WIN Lab ]
III- [16:00-17:30] Introduction to Database Systems (LAB)
[ 04:00-05:00p.m. ]
( LINUX Lab )
Computer Organization & Assembly Language (LAB)
[ 04:00-05:00p.m. ]
( LINUX Lab )
Computer Communication & Networks
( Dr. M. Asif )
[ WIN Lab ]
Computer Communication & Networks
( Dr. M. Asif )
[ WIN Lab ]



web analytics