CLASS SCHEDULES
FALL SEMESTER 2020



BS(CS) - VIIth Semester (2017-2021)

BS(CS) 7th   (2017-2021)  -w.e.f.: 15-09-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 03:00)
Monday Compiler Construction Professional Practices Wireless Networks See Labs Time Table
Monday Compiler Construction Professional Practices Wireless Networks
Wednesday Visual Programming Information Security See Labs Time Table
Thursday Visual Programming Information Security
Friday
Location Course CR.Hrs. Teacher
SYSTEMS Lab Compiler Construction 3(2,1) Dr. Qaisar Rasool
Professional Practices 3(3,0) Dr. Shahid Farid
Wireless Networks 3(3,0) Dr. M. Nabeel Asghar
Information Security 3(3,0) Dr. Muhammad Asif
Visual Programming 3(2,1) Malik Ghulam Hussain

BS(CS) - Vth Semester (2018-2022)

BS(CS) 5th   (2012-2022)  -w.e.f.: 15-09-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 02:30)
Monday Computer Organization & Assembly Language See Labs Time Table Differential Equations See Labs Time Table
Tuesday Computer Organization & Assembly Language See Labs Time Table Differential Equations See Labs Time Table
Wednesday Computer Networks Professional Practices Web Engineering  
Thursday Computer Networks Professional Practices Web Engineering  
Friday See Labs Time Table
Location Course CR.Hrs. Teacher
ROOM # 114 Professional Practices 3(3,0) Dr. Shahid Farid
Computer Networks 4(3,1) Dr. M. Nabeel Asghar
Web Engineering 3(2,1) Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
Computer Organization & Assembly Language 4(3,1) Mr. Muhammad Imran
Differential Equations 3(3,0) Ms. Sajida Azeem

BS(CS) - IIIrd Semester (2019-2023)

BS(CS)3rd  (2019-2023)    -w.e.f.: 15-09-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 02:30) V (02:30 To 04:00)
Monday Software Engineering Discrete Structures Probability and Statistics    
Tuesday Software Engineering Discrete Structures Probability and Statistics    
Wednesday See Labs Time Table Data Structures & Algorithms Operating Systems    
Thursday See Labs Time Table Data Structures & Algorithms Operating Systems See Labs Time Table  
Friday  
Location Course CR.Hrs. Teacher
Exam Hall Data Structures & Algorithms 4(3,1) Dr. Humaira Afzal
Software Engineering 3(3,0) Dr. Aamir Raza
Discrete Structures 3(3,0) Dr. Muhammad Sanaullah
Operating Systems 4(3,1) Mr. Israr Hanif
Probability & Statistics 3(3,0) Ms. Javeria Khaleel

BS(CS) - Ist Semester (2020-2024)

BS(CS)1st  (2020-2024)    -w.e.f.: 06-10-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 01:30) V (01:30 To 02:30)
Monday Programming Fundamentals Financial Accounting See Labs Time Table Nazra Holy Quran
Tuesday Programming Fundamentals Financial Accounting Zero Mathematics (Part I)    
Wednesday Introduction to ICT English Composition & Comprehension Zero Mathematics (Part I)    
Thursday Introduction to ICT English Composition & Comprehension Applied Physics    
Friday See Labs Time Table Applied Physics    
Location Course CR.Hrs. Teacher
Room No. 113 Programming Fundamentals 4(3,1) Dr. Muhammad Sanaullah
Introduction to Information & Communication Technology(ICT) 3(2,1) Mr. Israr Hanif
English Composition & Comprehension 3(3,0) Ms. Faiza Masood
Financial Accounting 3(3,0) Mr. Muhammad Sibt e Ali
Applied Physics 3(3,0) Dr. Mudasser Hussain
Nazra Holy Quran 1(1,0) Mr. Samiullah
Zero Mathematics (Part I) 3(3,0) Ms. Saman Younis

MCS (Morning) - IIIrd Semester (2019-2021)

MCS(Morning)3rd (2019-2021)            -w.e.f.: 15-09-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 02:30)
Monday Visual Programming Computer Networks See Labs Time Table  
Tuesday Visual Programming Computer Networks See Labs Time Table  
Wednesday Computer Organization & Assembly Language Web Engineering Data Structures & Algorithms  
Thursday Computer Organization & Assembly Language Web Engineering Data Structures & Algorithms  
Friday See Labs Time Table See Labs Time Table    
Saturday See Labs Time Table See Labs Time Table
Location Course CR.Hrs. Teacher
Room No. 214 Computer Networks 4(3,1) Dr. Aamir Raza
Web Engineering 3(2,1) Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
Data Structures & Algorithms 4(3,1) Dr. Muhammad Asif
Visual Programming 3(2,1) Malik Ghulam Hussain
Computer Organization & Assembly Language 4(3,1) Mr. Muhammad Imran

MCS (Morning) - Ist Semester (2020-2022)

MCS(Morning)1st  (2020-2022)    -w.e.f.: 06-10-2020                                 
  I (8:30 To 10:00) II (10:00 To 11:30) III (11:30 To 01:00) IV (01:00 To 03:00)
Monday Financial Accounting Digital Logic & Design See Labs Time Table
Tuesday Financial Accounting Digital Logic & Design See Labs Time Table See Labs Time Table
Wednesday Introduction to ICT Discrete Structures Programming Fundamentals  
Thursday Introduction to ICT Discrete Structures Programming Fundamentals  
Friday   See Labs Time Table  
Location Course CR.Hrs. Teacher
WINDOWS Lab Programming Fundamentals 4(3,1) Dr. Minhaj Ahmad Khan
Introduction to Information & Communication Technology(ICT) 3(2,1) Dr. Aamir Raza
Discrete Structures 3(3,0) Dr. Qaisar Rasool Azeemi
Digital Logic & Design 4(3,1) Dr. Sajid Iqbal
Financial Accounting 3(3,0) Ms. Hira Yaqoob

MCS (Evening) - IIIrd Semester (2019-2021)

MCS(Evening)3rd (2019-2021)            -w.e.f.: 15-09-2020                                 
  I (10:30 To 12:30) II (01:00 To 02:30) III (02:30 To 04:00) IV (04:00 To 05:30)
Monday   Visual Programming Computer Networks See Labs Time Table
Tuesday   Visual Programming Computer Networks See Labs Time Table
Wednesday   Data Structures & Algorithms Web Engineering Computer Organization & Assembly Language
Thursday   Data Structures & Algorithms Web Engineering Computer Organization & Assembly Language
Friday See Labs Time Table   See Labs Time Table  
Saturday See Labs Time Table See Labs Time Table
Location Course CR.Hrs. Teacher
Room No. 214 Computer Networks 4(3,1) Dr. Nabeel Asghar
Web Engineering 3(2,1) Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
Data Structures & Algorithms 4(3,1) Dr. Humaira Afzal
Visual Programming 3(2,1) Malik Ghulam Hussain
Computer Organization & Assembly Language 4(3,1) Mr. Muhammad Imran

MCS (Evening) - Ist Semester (2020-2022)

MCS(Evening)1st  (2020-2022)    -w.e.f.: 06-10-2020                                 
  I (11:00 To 01:00) II (01:00 To 02:30) III (02:30 To 04:00) IV (04:00 To 05:30)
Monday   Financial Accounting Digital Logic & Design Introduction to ICT
Tuesday   Financial Accounting Digital Logic & Design Introduction to ICT
Wednesday See Labs Time Table Programming Fundamentals Discrete Structures See Labs Time Table
Thursday   Programming Fundamentals Discrete Structures See Labs Time Table
Friday     See Labs Time Table
Location Course CR.Hrs. Teacher
WINDOWS Lab Programming Fundamentals 4(3,1) Dr. Minhaj Ahmad Khan
Discrete Structures 3(3,0) Dr. Qaisar Rasool Azeemi
Digital Logic & Design 4(3,1) Dr. Sajid Iqbal
Financial Accounting 3(3,0) Mr. Qaisar Maqbool
Introduction to Information & Communication Technology(ICT) 3(2,1) Dr. Abbas Hasan

MS(CS) - Ist Semester (2020-2022)

MS(CS) 1st   (2020-2022)  - w.e.f.: 06-10-2020                                 
  I
MONDAY
(02:00 To 05:00 pm)
II
TUESDAY
(02:00 To 05:00 pm)
III
WEDNESDAY
(02:00 To 05:00 pm)
IV
FRIDAY
(02:00 To 05:00 pm)
Advanced Algorithm Analysis
[ Dr. Humaira Afzal ]
Information Retrieval Systems
[ Mr. Israr Hanif ]
Machine Learning
[ Dr. Sajid Iqbal ]
Advanced Operating Systems
[ Dr. Sanaullah ]

PhD(CS) - Ist Semester (2020 Intake)

PhD(CS) 1st   (2020 Intake) - w.e.f. 28-09-2020                                 
  I
TUESDAY
II
THURSDAY
III
FRIDAY
Information Security & Assurance
[ Dr. M. Asif ]
(10:00 To 01:00 pm)
Advanced Topics in Software Engineering
[ Dr. Shahid Farid ]
(02:30 To 05:30 pm)
Machine Learning
[ Dr. Aamir Raza ]
(08:30 To 11:30 pm)

LAB TIMETABLES


BS(CS) 7th   (2017-2021)  - w.e.f. 15-09-2020
Monday Compiler Construction [LAB]
Systems Lab
Dr. Qaisar Rasool
[01:00 – 03:00 pm]
Wednesday Visual Programming [LAB]
Systems Lab
Malik Ghulam Hussain
[01:00 – 03:00 pm]
BS(CS)5th  (2018-2022) - w.e.f. 15-09-2020
Monday Computer Organization & Assembly Language [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Ms. Iqra Iqbal
[08:30 – 10:00 am]
Computer Networks [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. M. Nabeel Asghar
[01:00 – 02:30 pm]
Tuesday Computer Organization & Assembly Language [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Ms. Iqra Iqbal
[08:30 – 10:00 am]
Computer Networks [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. M. Nabeel Asghar
[01:00 – 02:30 pm]
Friday Web Engineering [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
[08:30 – 10:00am]
BS(CS)3rd (2019-2023) - w.e.f. 15-09-2020
Wednesday Data Structures & Algorithms [LAB]
GP Lab - II (Telecom-I)
Ms. Bushra Firdaus
[08:30 – 10:00 am]
Thursday Data Structures & Algorithms [LAB]
GP Lab - II(Telecom-I)
Ms. Bushra Firdaus
[08:30 – 10:00 am]
Operating Systems [LAB]
Systems Lab
Mr. Israr Hanif
[01:00 – 04:00 pm
BS(CS)1st (2020-2024) - w.e.f. 06-10-2020
Monday Introduction To ICT [LAB]
WINDOWS Lab
Mr. Israr Hanif
[11:30 – 01:30 pm]
Friday Programming Fundamentals [LAB]
Systems Lab
Ms. Maria Khalid
[08:30 – 11:30 am]
MCS(Morning) 3rd (2019-2021) - w.e.f. 15-09-2020
Monday Computer Networks [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. Aamir Raza
[11:30 – 01:00 pm]
Tuesday Computer Networks [LAB]
CRDC Lab
Dr. Aamir Raza
[11:30 – 01:00 pm]
Computer Organization & Assembly Language [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Mr. Babar Ahmad
[01:00 – 04:00 pm]
Friday Visual Programming [LAB]
CRDC Lab
Malik Ghulam Hussain
[08:30 – 10:30 am]
Web Engineering [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
[10:30 – 12:30 pm]
Saturday Data Structures & Algorithms [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Ms. Sadia Latif
[08:30 – 11:30 am]
Computer Organization & Assembly Language [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Mr. Babar Ahmad
[11:30 – 02:30 pm]
MCS(Morning) 1st (2020-2022) - w.e.f. 06-10-2020
Monday Digital Logic Design [LAB]
Hardware Lab
Dr. Sajid Iqbal
[11:30 – 01:00 pm]
Tuesday Digital Logic Design [LAB]
Hardware Lab
Dr. Sajid Iqbal
[11:30 – 01:00 pm]
Introduction To ICT [LAB]
CRDC Lab
Dr. Aamir Raza
[01:00 – 03:00 pm]
Friday Programming Fundamentals [LAB]
Windows Lab
Dr. Minhaj Ahmad Khan
[10:00 – 01:00 pm]
MCS(Evening) 3rd (2019-2021) - w.e.f. 15-09-2020
Monday Computer Networks [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. M. Nabeel Asghar
[04:00 – 05:30 pm]
Tuesday Computer Networks [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Dr. M. Nabeel Asghar
[04:00 – 05:30 pm]
Friday Visual Programming [LAB]
CRDC Lab
Malik Ghulam Hussain
[10:30 – 12:30 pm]
Web Engineering [LAB]
CRDC Lab
Dr. Khawaja Tehseen Ahmad
[02:00 – 04:00 pm]
Saturday Data Structures & Algorithms [LAB]
Systems Lab
Mr. Muhammad Kashif
[11:30 – 02:30 pm]
Computer Organization & Assembly Language [LAB]
Systems Lab
Mr. Babar Ahmad
[02:30 – 05:30 pm]
MCS(Evening) 1st (2020-2022) - w.e.f. 06-10-2020
Wednesday Introduction To ICT [LAB]
VoIP Lab(Telecom-II)
Mr. Abbas Hasan
[11:00 – 01:00 pm]
Digital Logic Design [LAB]
Hardware Lab
Dr. Sajid Iqbal
[04:00 – 05:30 pm]
Thursday Digital Logic Design [LAB]
Hardware Lab
Dr. Sajid Iqbal
[04:00 – 05:30 pm]
Friday Programming Fundamentals [LAB]
Windows Lab
Dr. Minhaj Ahmad Khan
[02:30 – 05:30 pm]